De laadwereld is voor nieuwe en ervaren elektrische rijders nog altijd een oerwoud. Of het nu gaat om prijstransparantie, laadpassen of dynamische tarieven: wie publiek laadt, ervaart vaak wat onduidelijkheden. Gelukkig gaat het in de wereld van snelladen steeds beter. Daarom maakt de VER veel reizen om laadnetwerken van specifieke partijen onder de loep te nemen. Afgelopen herfstvakantie was het de beurt aan Electra. Is het netwerk te mooi om waar te zijn?
Allereerst een korte situatieschets. Wie gaat snelladen, kan dat heel eenvoudig doen door bijvoorbeeld een betaal- of laadpas als betaalmethode te gebruiken. De keerzijde daarvan is dat stroom op die manier vrij duur is. De laatste jaren zetten aanbieders van snellaadstations in op abonnementsstructuren. Word je abonnee bij bijvoorbeeld Fastned of Tesla, dan kun je met jouw account voordeliger laden bij die stations. Meer weten? Eerder dit jaar maakten we al een vergelijking tussen de netwerken van Ionity en Tesla.
ChargeLeague
Een andere grote Europese speler in de snellaadwereld, is Electra. Dat is een relatief nieuwe partij, opgericht in 2021 in Frankrijk. Het bedrijf is de laatste jaren snel gegroeid tot - met name in Frankrijk - een veelgeziene aanbieder. Ook maakt het onderdeel uit van het snellaadcollectief ChargeLeague, waar Ionity, Fastned en Atalante ook in zitten. Daar komen we later ook op terug.
Net zoals andere snellaadaanbieders, kun je een klant worden bij Electra als je een account aanmaakt en een maandelijks abonnement afsluit. Het biedt twee smaken aan, Essential en Smart, waarbij je respectievelijk 0,10 of 0,20 euro korting op het standaard kWh-tarief krijgt.

Goedkoop abonnement
In die abonnementsprijzen zit de eerste verrassing. Waar de meeste partijen 10 tot 12 euro per maand voor dergelijke abonnementen en bijbehorende kortingen vragen, is Electra veel goedkoper. Wie de meeste korting op een kWh wil en dus een Smart-abonnement afsluit, betaalt slechts 4,99 euro per maand. Het goedkopere abonnement heb je al voor 1,99 euro per maand. Serieus goedkoop.
Wat je dan precies voor een kWh betaalt, verschilt per land. In Nederland kost een Electra-kWh 0,54 euro, wat al relatief goedkoop is voor een standaard tarief. In Frankrijk bedraagt het tarief 0,49 euro. Met het abonnement gaat daar dus nog flink wat van af, waardoor je 0,34 of 0,29 euro per kWh betaalt. Dat zijn, zelfs in relatie tot AC-tarieven, erg gunstige prijzen. Althans, als je laadt in de goedkoopste uren. Overdag is de kans groot dat je voor een hoger tarief laadt, in ons geval bedroeg het kWh-tarief voor de laadsessies in de middag 0,41 euro.
Reis met Mazda CX-6e
De vraag is natuurlijk of dat allemaal te mooi is om waar te zijn. Hoe is de ervaring met Electra? We zochten het uitgebreid uit door af te reizen naar de Pays-de-la-Loire, gelegen in West-Frankrijk en net onder Normandië. Dat deden we met de fonkelnieuwe Mazda CX-6e, uitgerust met een 77 kWh-batterij (netto) die goed is voor een praktisch bereik van 350 kilometer. Omdat de enkele reis zo'n 750 kilometer bedroeg, hebben we op de heen- en terugweg vier keer bij Electra geladen.

Laten we starten met de applicatie die het bedrijf aanbiedt. Kort door de bocht: die zit goed in elkaar. Met name het vinden van laders werkt goed: de applicatie geeft je bijvoorbeeld de mogelijkheid om te zoeken op enkel Electra-laders, of andere laders die zijn betrokken bij de eerder genoemde coalitie die ChargeLeague heet. Bovendien zie je de actuele beschikbaarheid van laders én de te betalen kWh-prijzen, die gekoppeld zijn aan je abonnement. Ook prettig: als je gaat laden bij leden uit ChargeLeague, krijg je ook met je Electra-abonnement korting. Op locatie was er enkel een Atlante-lader, maar daar laadden we met het Electra-abonnement voor een relatief gunstig tarief van 0,49 euro per kWh.
Routebegeleiding
De app biedt, net als bekende netwerken als Chargemap en A Better Route Planner (ABRB), ook een routebegeleiding aan. Daarin vul je in wat je voorkeursnetwerk in, welke auto je rijdt en met welk accupercentage je op je bestemming aankomt. Die werkt op ons traject helder en duidelijk.
Bijzonder is de mogelijkheid om je auto ín de app te verbinden. Dat kennen we ook van ABRB, en het mooie van die functie is dat de Electra-app tijdens je reis rekening kan houden met het verbruik en de resterende actieradius van je auto. Op basis daarvan kan de app dan tijdens je reis de route aanpassen.
Blokkeertarief
De laadtarieven in combinatie met de goedwerkende app spreken eigenlijk voor zich. Die zijn goed. De applicatie geeft namelijk helder weer hoe snel je auto aan het opladen is, welk bedrag je al hebt uitgegeven en hoe lang het duurt voor je een SoC van 80 procent hebt bereikt. Ook geeft de app een melding wanneer je batterij vol is én dat dan eent blokkeertarief in rekening wordt gebracht, indien het druk is bij het laadstation.

Electra biedt, net als meerdere snellaadaanbieders, tegenwoordig ook een fysieke laadpas aan. Dat is prettig, want de laadstations van het bedrijf hebben geen dak. Dat betekent dat het bij hevig herfstweer niet prettig is om naast het laadstation te blijven staan. Met de laadpas, die je uiteraard koppelt aan je app, start de laadsessie snel. Het is een veel betere en snellere manier van laden ten opzichte van het laden via enkel de app. Dat deden we deze zomer bij Ionity (dat overigens ook een laadpas aanbiedt), maar zorgde voor enige frustraties en moeilijkheden.
Laadprestaties
Over het algemeen waren de laadprestaties van zowel auto als lader erg goed. De Mazda CX-6e heeft een maximaal laadvermogen van 200 kW, waardoor de 77 kWh-batterij op papier in 24 minuten vol zit. Dat is al snel, maar in de praktijk laadt de Japanse EV sneller. Het lukte ons meerdere malen om de auto binnen 20 minuten van een capaciteit van 20 naar 80 procent te krijgen.
Interessanter was wat de laders (van in dit geval Alpatronic) deelden met ons. Bij de allereerste laadsessie gaf het scherm namelijk aan dat het laadvermogen werd beperkt (of bepaald) door de auto. Prettige informatie. Desondanks gaf de lader bij een andere sessie niet aan waarom het maximale laadvermogen van 200 kW niet werd gehaald. Wellicht geeft de lader enkel een melding wanneer de auto de boosdoener is, en houdt-ie zichzelf stil als hij zelf verantwoordelijk is.

In de SoC-cirkel geeft de lader aan dat de auto het laadvermogen beperkt.
Boodschappen of hotels
Het laatste kritiekpunt zit 'm in de locaties die Electra hanteert. Waar partijen als Fastned en Ionity vaak direct langs de snelweg te vinden zijn, heeft Electra andere plekken. Veel laders staan op grote parkeerplaatsen van de enorme Franse supermarkten. Dat is heel handig voor als je onderweg een paar boodschappen wilt doen. De kans is groot dat je dan een volle batterij hebt bij terugkeer.
Minder fraai zijn de locaties bij kleine hotels, vaak ook nog afgeschermd door een poort. Die kan in de avond en in de nacht gesloten zijn, waardoor je niet zomaar bij elk Electra-station terecht kunt. De locaties zijn natuurlijk begrijpelijk voor een groeiende partij als Electra, maar het zorgt er wel voor dat je als EV-rijder soms op ietwat vreemde en afgelegen plekken komt.
Laden ten opzichte van Ionity en Tesla
Zoals aan het begin van dit verhaal gezegd, hebben we kort geleden nog de diensten van Ionity en Tesla intensief met elkaar vergeleken. Onze Electra-ervaring kunnen we daar nu ook aan koppelen. Voorop staat dat al deze bedrijven een heel mooie laadpropositie hebben, met goede tarieven, prettig werkende apps en heldere communicatie. Het laat zien dat de DC-wereld z'n zaken goed op orde begint te krijgen en dat snelladen langs de snelweg eenvoudig en snel gaat.
De laadervaring bij Electra is in relatie tot deze partijen om meerdere redenen erg positief. Dat start met de tarieven: de Franse snellaadaanbieder is veruit de goedkoopste. Tegelijkertijd doet dat niets af aan de kwaliteiten van hun diensten. Laders werken goed en de bijbehorende applicatie is helder. De mogelijkheid om met een laadpas te laden, is erg fijn. Mooi is ook dat sommige stations zijn uitgerust met grote informatiezuilen, waarop je vanaf een afstand kunt zien hoe snel je auto laadt en hoe vol-ie al is.

De locaties van Electra zijn soms ietwat onhandig. Althans, als je de laders gebruikt om tijdens een lange reis te laden. Wie bijvoorbeeld in binnenstedelijk gebied woont en geen gelegenheid heeft om auto's via reguliere straatladers op te laden, kan goed bij Electra terecht. Snelwegreizigers zullen de locaties van Ionity en bijvoorbeeld Fastned meer waarderen.
Tekst en fotografie: Sjors ten Tije